تعمیر بخاری برقی

خرید بخاری برقی؛ به چه نکاتی باید توجه کنید؟

تعمیر بخاری برقی

در بازار انواع و اقسام بخاری‌های متفاوت وجود دارد و ممکن است فکر کنید بهترین گزینه برای شما کدام نوع بخاری است. در این مقاله به شما گفته‌ایم چطور یک بخاری برقی مناسب بخرید.شکی نیست که بخاری برقی می‌تواند به سرعت و خیلی آسان، فضای سرد یک محیط را گرم کند. انتخاب بخاری برقی مناسب برای گرم نگهداشتن فضای مورد نظرتان ممکن است کمی سخت باشد.

تعمیر بخاری برقی

اندازه بخاری برقی
قبل از خرید بخاری برقی باید اندازه مورد نیازتان را با توجه به ابعاد محیطی که می‌خواهید فضای آنجا را گرم کنید، در نظر بگیرید. اگر برای یک فضای کوچک، بخاری بزرگ خریداری کنید، انرژی بسیاری هدر می‌دهید و مجبور به پرداخت هزینه اضافی غیرضروری می‌شوید. برعکس نصب بخاری کوچک در اتاق بزرگ، شما را گرم نگه نمی‌دارد. برای محاسبه اندازه بخاری، فرمول ساده‌ای وجود دارد.

بنابر قاعده‌ای که وجود دارد، برای گرم نگهداشتن حدود ۳۰ سانتی‌متر مربع به ۱۰ وات نیروی گرمایی نیاز است. بنابراین بخاری برقی ۱۵۰۰ واتی می‌تواند یک فضای حدود ۴,۵ متری را گرم نگهدارد. با توجه به مقدار حرارتی که بخاری برقی می‌تواند تولید کند و فرمول محاسبه آن، اندازه بخاری مورد نیازتان را محاسبه کنید.

فناوری‌های به کار رفته در بخاری‌ برقی
فناوری‌های به کار رفته در بخاری‌های برقی

بخاری‌ برقی با استفاده از فناوری‌های مختلف، اتاق‌ها را گرم می‌کند. برخی از آنها برای گرم کردن کل اتاق و برخی دیگر برای گرم نگهداشتن افراد یا اجسام مقابل‌شان، مناسب هستند. بهتر است پیش از خرید، بدانید کدام بخاری با چه نوع فناوری مناسب شماست. از این فناوری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تعمیر بخاری برقی

گرمایش همرفتی
یکی از رایج‌ترین روش‌های گرم کردن اتاق‌‌ها، فناوری گرمایش همرفتی است. در این حالت کل اتاق به خوبی گرم شده و گرمای آن به مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند. در بخاری برقی مدل گرمایش همرفتی، جریان گرما از طریق یک وسیله تولید حرارت (مانند سیم‌پیچ برقی، روغن یا سیم برق) عبور کرده و کل محیط را گرم می‌کند. بیشتر مدل‌های بخاری برقی مدل گرمایش همرفتی به فن نیز مجهز هستند و هوای گرم را در کل فضای اتاق به جریان می‌اندازد. از معروف‌ترین بخاری برقی‌های مجهز به گرمایش همرفتی، می‌توان به بخاری‌های دلونگی (Delonghi) اشاره کرد.

گرمایش تابشی
بخاری برقی‌ مجهز به گرمایش تابشی، روی گرم کردن فضای دقیقا مقابل خود متمرکز است. این بخاری‌ها بیشتر برای اتاق‌های خواب و مقابل رختخواب، اتاق‌های اداری یا دیگر اتاق‌های کوچک، مناسب هستند. البته برخی از این نوع بخاری‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را زیر میز کار قرار داد و هنگام کار، گرم ماند. بخاری برقی‌های مادون قرمز شبیه بخاری‌های تابشی کار می‌کنند و آنها هم فقط فضای مقابل خود را گرم نگه می‌دارند. این بخاری‌ها به لامپ‌های کوارتزی مادون قرمز مجهز هستند و می‌توانند گرمای مطلوبی فراهم کنند.

گرمایش Micathermic
در این فناوری از هر دو نوع گرمایش همرفتی و تابشی استفاده می‌شود. حرارت از طریق پانل‌ها بیرون فرستاده می‌شود و جریان همرفتی طبیعی، هوای گرم را در کل فضای اتاق به گردش درمی‌آورد. این نوع بخاری، اتاق را نه تنها گرم نگهداشته، بلکه جلوی حرکت گردوغبار و دیگر حساسیت‌زاها را در اتاق گرفته و برای افراد مبتلا به حساسیت و آسم، ایده‌آل است. این نوع بخاری، بدون فن است و به همین دلیل بی‌صداست. بیشتر این مدل‌ها دیواری یا زمینی هستند.

تعمیر بخاری برقی

انواع بخاری برقی
انواع بخاری‌ برقی وجود دارد که با توجه به نوع و مدل آنها می‌توانید، مناسب‌ترین‌شان را انتخاب کنید. در این بخش به انواع بخاری از نظر مکانیزم تولید حرارت به طور مختصر اشاره شده است.

بخاری برقی‌ سرامیکی
بخاری برقی‌ سرامیکی

این بخاری‌ها مجهز به اجزای گرمایشی سرامیکی درونی هستند و بدون استفاده از سیم و سیم‌پیچ می‌توانند حرارت تولید کنند. این بخاری مقدار تولید حرارت را به خوبی تنظیم می‌کند و می‌تواند گرمای مناسب و طولانی مدتی برای فضای اتاق تامین کند.

تعمیر بخاری برقی

بخاری برقی‌ روغنی
بخاری برقی‌ روغنی

این نوع بخاری برقی با فناوری گرمایش micathermic،‌ کار می‌کند. در واقع گرمایش‌های تابشی و همرفتی، با استفاده از روغن گرمابر درون بخاری، تولید می‌شود. این روغن وارد تمام تیغه‌های بخاری شده و گرما را به کل اتاق منتشر می‌کند.

تعمیر بخاری برقی

بخاری برقی‌ مادون قرمز
بخاری برقی‌ مادون قرمز

همانطور که گفته شد این بخاری‌ها، گرمایش تابشی تولید می‌کنند و بر دو نوع هستند:

بخاری‌های دارای لامپ‌های کوارتزی، که سیم حرارتی آن متشکل از ۸۰درصد نیکل و ۲۰ درصد کرومیم است و درون یک لامپ کوارتزی قرار دارد.
بخاری‌های دارای المنت‌ حرارتی میله‌ای، این بخاری‌ها با استفاده از المنت فلزی جامد که شبیه سیم حرارتی درونی است، تولید حرارت کرده و فضای اتاق را گرم می‌کند.

مدل‌های مختلف بخاری برقی
بخاری‌های برقی در سبک و طراحی متفاوتی در بازار وجود دارند و با توجه به نیازتان می‌توانید یکی از آنها را خریداری کنید.

بخاری‌ برقی زمینی
بخاری‌های زمینی

این بخاری‌ها به‌راحتی حمل می‌شوند، به‌صورت عمودی هم وجود دارند و چندان جاگیر نیستند. آنها را می‌توان در کف اتاق قرار داد و معمولا فن‌دار هستند و گرما را به کل اتاق منتشر می‌کنند.

بخاری‌ برقی کوچک
این بخاری‌ها هم که قابل حمل هستند، به راحتی روی هر نوع میز یا حتی کف اتاق قرار می‌گیرند و مناسب فضاهای کوچک هستند. با استفاده از این بخاری‌های می‌توانید در مصرف انرژی و هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید. زیرا می‌توانید فقط فضایی را که استفاده می‌کنید، گرم کنید و انرژی برای بخش‌های دیگر ساختمان که مورد نیازتان نیست، هدر نرود. این بخاری‌ها با سیستم‌های مختلف گرمایشی تولید شده‌اند و از نظر ایمنی باید به راهنمای ارائه شده توسط سازنده‌اش، توجه کنید.

بخاری‌ برقی دیواریبخاری‌ برقی دیواری
این نوع بخاری‌ها را می‌توان درون یا به روی دیوار نصب کرد و می‌توان از آنها در محیط‌های کاری باز مانند کارگاه‌ها استفاده کرد.

بخاری‌ برقی قرنیزی
بخاری‌ برقی قرنیزی

این بخاری‌ها مناسب ساختمان‌های قدیمی که سیستم لوله‌کشی گرمایشی و تهویه هوا ندارند، است. همچنین می‌تواند به عنوان مکمل سیستم گرمایشی خانه‌‌های جدید به‌کار برده شود. این بخاری‌ها، هوای اتاق را از کف به سقف گرم می‌کنند. در ضمن به‌راحتی نصب می‌شوند و حرارت خوبی تولید می‌کنند.

همچنین به دلیل روکار بودن لوله‌های انتقال آب گرم، تبادل حرارت بهتری با محیط دارند. در این سیستم، لوله‌ها نقش رادیاتور را دارند و با استفاده از این نوع بخاری‌ها می‌توان تا ۵۰ درصد در سیستم لوله‌کشی ساختمان، صرفه‌جویی کرد.

البته یکی از مشکلات بخاری‌های قرنیزی این است که نمی‌تواند هوا را به خوبی به جریان درآورد. بنابراین با روشن کردن بخاری قرنیزی درون اتاق، نمی‌توان امیدوار بود که سالن و فضاهای مجاور اتاق نیز گرم شوند. بخاری‌های قرنیزی از نظر ایمنی، بخاری‌های خوبی هستند.

ویژگی‌های دیگری که باید قبل از خرید بخاری برقی در نظر گرفت
خرید بخاری برقی

ترموستات
هنگام خرید بخاری به ترموستات آن توجه کنید. ترموستات‌ها معمولا قابل تنظیم هستند و می‌توانید دمای دلخواه‌تان را تنظیم کنید.

مناسب حمام
این نوع بخاری‌ها به‌گونه‌ای تولید می‌شوند که مناسب هوای مرطوب حمام هم باشند.

تایمردار
چنانچه بخاری تایمردار بخرید، می‌توانید برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، آن را روی زمان خاصی برنامه‌ریزی کرده و هر زمان که به بخاری احتیاج داشتید، از آن استفاده کنید.

چرخ‌دار
بسیاری از بخاری‌ها سبک هستند اما اگر مجهز به چرخ و همچنین دسته برای جابه‌جایی باشند، ایده‌آل‌تر هستند.

دارای حالت صرفه‌جویی و چند حرارتی
بخاری‌هایی که چنین گزینه‌ای دارند را به‌راحتی می‌توان روی حالت صرفه‌جویی قرار داد و از انرژی به شکل بهینه‌ای استفاده کرد. در ضمن برخی از بخاری‌ها روی چند نوع حرارت تنظیم می‌شوند و شما می‌توانید آنها را روی حرارت دلخواه‌تان تنظیم کنید.

کنترل از راه دور
با استفاده از این دستگاه، می‌توانید در هر کجای اتاق که هستید، حالت‌های مختلف بخاری را به‌راحتی کنترل کنید.

کلید مراقبت از حرارت بیش از حد
وقتی بخاری بیش از حد داغ شود، با استفاده از این کلید، به‌طور خودکار خاموش می‌شود تا حرارت به سطح ایمن برگردد.

ایمنی و صدای آزاردهنده
تولیدکنندگان بخاری برقی،‌ بخاری‌های خود را به ویژگی‌هایی ایمنی مجهز می‌کنند تا در برابر حرارت بیش از حد و احتمال آتش‌سوزی، مصون بمانند. در واقع با استفاده از ترموستات، حرارت بخاری به گونه‌ای تنظیم می‌شود که دمای آن بیش از حد نشود. سیم‌های برق این بخاری‌ها، از جنس مقاوم هستند و بر اثر حرارت دچار آتش‌سوزی نمی‌شوند. همچنین سیم‌ها را کوتاه درنظر می‌گیرند تا موجب خطر، مانند برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی نشوند. درضمن تولید‌کنندگان بخاری توصیه می‌کنند هنگام خرید بخاری برقی به نشان استاندارد آن حتما توجه شود و برای اتاق‌های کوچک، بخاری‌های بزرگ به‌کار برده نشود.بخاری برقی هم باید در جایی که پررفت و آمد نیست، به‌ویژه دور از کودکان، قرار داد.

از نظر سروصدا باید گفت که بخاری‌های فن‌دار نسبت به بخاری‌های بدون فن، پرسروصداتر هستند. بنابراین اگر سروصدا نمی‌خواهید بخاری بدون فن، خریداری کنید.

در این مطلب تلاش کردیم تا راهنمای جامعی برای خرید بخاری برقی برای شما منتشر کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. اگر تا حالا از بخاری برقی استفاده کرده‌اید می‌توانید تجربیات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.